Seyed Solat Mortazavi Babaheidari

Seyed Solat Mortazavi Babaheidari
سید صولت مرتضوی باباحیدری
1967
Babaheidai, Char Mahal-o-Bakhtiari
Male
BA Theology
No
Alive
14 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Provincial Governor, South Khorasan Province (25 Sep 2005 - 18 Oct 2009)
  • Political and Security Deputy of the Minister of Interior, National (2009 - Oct 2013)
    • Human Rights Violation: Participating in the suppression of peaceful protesters (2009) read more
      Institution
      Ministry of Interior
      Location
      (National)
      Rights Violated
      Right to freedom from torture, Right to freedom of assembly, Right to freedom of expression, Right to life
      Description

      Seyed Solat Mortazavi, as the Political and Security Deputy Minister of Interior, played a key role in suppressing protesters against the results of the 2009 presidential election. Following the announcement of the results of the tenth Iranian presidential election, and the victory of Mahmoud Ahmadinejad, widespread peaceful protests were held in Iranian cities. The protests were brutally suppressed by the riot police, the IRGC and Basij, killing at least 70 people, injuring thousands and  widespread arrests. Some of detainees died in detention centre Kahrizak as result of torture.

      Sources

      Crackdown on Protesters in Iran 2009, BBC Farsi, 16 March, 2009

      https://www.bbc.com/persian/iran/2010/03/100316_l15_protesters_treatment88_rw

      Election victims; The killed protesters of the 2009 protests, BBC Persian, 20 June, 2016

      https://www.bbc.com/persian/iran/2016/06/160619_l10_fgh_88

      Legal Developments

      On 25 April, 2012, the European Union placed Seyyed Solat Mortazavi Baba Heydari on its human rights sanctions list, for leading the repression of Iranian citizens who have protested for their legal rights, including the right to freedom of expression. According to the decision, Mortazavi will be barred from entering the union, and his assets in Europe will be frozen.

       

       

  • Mayor of Mashhad, Mashhad (Razavi Khorasan Province) (29 Sep 2013 - Aug 2017)
  • Head of basij, Babaheidar (Chaharmahal and Bakhtiari Province) (Unknown)
  • District governor, Farsan (Chaharmahal and Bakhtiari Province) (Unknown)
  • Director General of Security Measures of the Prisons Organization, National (Unknown)
  • Director General of Finance and Administration of Prisons Organisation, National (Unknown)
  • Managing Director of Astan Quds Razavi Endowment Organisation, Razavi Khorasan Province (Aug 2017 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.