Morteza Tamaddon

Morteza Tamaddon
مرتضی تمدن
1959
Shar-e-Kurd
Male
MA in Management
No
Alive
7 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Member of Jihad Sazandegi, Chaharmahal and Bakhtiari Province
  • Governor, Farsan (1983 - 1986)
  • Head of Water Organisation, Chaharmahal and Bakhtiari Province (1986 - 1993)
  • Director General of Culture and Islamic Guidance Office, Chaharmahal and Bakhtiari Province (1993 - 1997)
  • Head of the IRIB, Qom Province (1997 - 2000)
  • Head of the IRIB, Razavi Khorasan Province (2000 - 2004)
  • Member of Parliament, Shahr-e-Kurd (2004 - 2008)
  • Economic Adviser to the President (May 2008 - Oct 2008)
  • Provincial Governor, Tehran Province (Oct 2008 - Sep 2013)
    • Human Rights Violation: Suppression of peaceful protests (2009) read more
      Institution
      Ministry of Interior
      Location
      (Tehran Province)
      Rights Violated
      Right to a fair trial, Right to freedom from torture, Right to life
      Description
       

      As Governor of Tehran, Morteza Tamaddon has played a key role in suppressing protests and peaceful gatherings following the results of the 2009 presidential election (in the Tehran province). As governor and chairman of the Tehran Provincial Security Council, Morteza Tamaddon, in addition to not issuing permits for peaceful gatherings, has played a key role in ordering repression, arrests, and crackdown on protesters and peaceful rallies. On 9 July, 2009, coinciding with the tenth anniversary of the events of 9 July, 1999 attack on the Tehran university dormitory, Morteza Tamadon, stating that no permits had been issued for the rallies, threatened the protesters with severe crackdown and stated:  "If a few people want to try anti-security activities by listening to the calls of the counter-revolutionary TV networks, they will be crushed under the footsteps of our vigilant people."

      Sources

      Governor of Tehran: No permit was issued for the gathering on 9 July, 2009

      https://justice4iran.org/persian/wp-content/uploads/2018/01/Tamaddon-7.pdf

      Calendar of One Hundred Days of Election Protest in Iran, BBC Farsi, September 2009

      https://www.bbc.com/persian/iran/2009/09/090920_bd_pp_ir88_timeline_election

      Legal Developments

      In a decision dated 10 October 2011, the European Union placed Morteza Tamaddon on its human rights sanctions list for its role in the widespread and severe violation of the rights of Iranian citizens. According to the EU statement, Morteza Tamadon has been sanctioned for direct responsibility for "arresting and suppressing protesters" following the election results of 2009 and "harassing" Mir Hossein Mousavi and Mehdi Karroubi.

      In June 2014, the US Treasury Department also placed Morteza Tamaddon on the sanctions list for "restricting freedom of expression and peaceful assembly," "harassing Mir Hossein Mousavi and Mehdi Karroubi," and "ordering the shutdown of the cell phones system during protests.". According to this decision, the possible assets of Morteza Tamadon will be confiscated in the United States and he will be banned from entering this country.

       
  • Member of the Islamic Propaganda Organisation, Chaharmahal and Bakhtiari Province (1984)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.