Sadegh Mahsooli

Sadegh Mahsooli
صادق محصولی
9 Apr 1959
Urmia
Male
MA in Business Administration
No
Alive
8 Dec 2020
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Commander of District 5 Corps, West Azerbaijan Province (0000)
  • Minister of Interior (18 Nov 2008 - 3 Aug 2009)
  • Minister of Cooperatives, Labour and Social Welfare (16 Nov 2009 - 17 May 2011)
  • Governor, Urmia (Unknown)
  • Deputy Provincial Governor, West Azerbaijan Province (Unknown)
  • Head of the IRGC Inspection Office (Unknown)
  • Secretary of the Advisory Bureau of the Expediency Council (Unknown)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.
 

On 10 October, 2011, the European Union placed 29 Iranian officials, including Sadegh Mohsoli, on a human rights sanctions list for their role in widespread and gross violations of the rights of Iranian citizens. Accordingly, Sadegh will be barred from entering the EU and his assets will be confiscated in Europe. According to the EU statement, “as Interior Minister, Mahsooli had authority over all police forces, interior ministry security agents, and plainclothes agents. The forces under his direction were responsible for attacks on the dormitories of Tehran University on 14 June 2009 and the torture of students in the basement of the Ministry (the notorious basement level 4). Other protestors were severely abused at the Kahrizak Detention Centre, which was operated by police under Mahsooli’s control.”