Jafar Tavan

Jafar Tavan
جعفر توان
Ebrahimabad- Miandoab
Male
Master of Civil Engineering
No
Alive
26 Jan 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • mayor, Bukan (West Azerbaijan Province) (10 Aug 1997 - 2 Feb 2001)
  • Governer, Divandarreh (Kurdistan Province) (31 Jan 2017 - 20 Apr 2020)
  • Governer, Saqez (Kurdistan Province) (20 Apr 2022 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.