Khazar Kakdarvishi

Khazar Kakdarvishi
خضر کاک‌درویشی
1966
Piranshahr
Male
Master of Urban Geography
No
Alive
26 Apr 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Governor, Mahabad (West Azerbaijan Province) (26 May 2010 - 26 May 2014)
  • Adviser to the governor, West Azerbaijan Province (26 May 2014 - Unknown)
  • Governor, Piranshahr (West Azerbaijan Province) (26 Nov 2021 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.