Jalil Naghshi Gharehbagh

Jalil Naghshi Gharehbagh
جلیل نقشی قره‌باغ
Male
No
Alive
12 Apr 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • IRGC Commander, Chaldoran (West Azerbaijan Province) (23 Apr 2019 - May 2021)
  • IRGC Commander, Mahabad (May 2021 - 5 Jul 2022)
  • IRGC Commander, Piranshahr (Jul 2022 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.