Abedin Daghmehchi Firuzjaei

Abedin Daghmehchi Firuzjaei
عابدین داغمه‌چی فیروزجایی
Male
No
Alive
7 May 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • IRGC Commander, Behshahr (Mazandaran Province) (21 Aug 2016 - 9 Mar 2019)
  • IRGC Commander, Chalus (Mazandaran Province) (11 Mar 2019 - 11 Jan 2023)
  • IRGC Commander, Amol (Mazandaran Province) (2 Aug 2022 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.