Esmaeil Mollakarimi

Esmaeil Mollakarimi
اسماعیل ملاکریمی
Male
Seminary education
No
Alive
8 May 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Court judge, Sari (Mazandaran Province) (2011 - Sep 2012)
  • Public and Revolutionary Prosecutor, Miandorud (Mazandaran Province) (15 Sep 2012 - 26 Sep 2016)
  • Public and Revolutionary Prosecutor, Neka (Mazandaran Province) (26 Sep 2016 - 22 Dec 2019)
  • Public and Revolutionary Prosecutor, Babol (Mazandaran Province) (22 Dec 2019 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.