Amir Hadi

Amir Hadi
امیر هادی
15 Apr 1982
Golpayegan
Male
PhD in International Relations
No
Alive
13 May 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • Mayor, Khondab (Markazi Province) (2009 - 2010)
  • Deputy Governor, Golpayegan (Isfahan Province) (At least 2011- May 2012)
  • Governor , Faridan (Isfahan Province) (May 2012 - 2 Mar 2014)
  • Governor , Buin Miandasht (Isfahan Province) (27 Aug 2013 - 28 Apr 2015)
  • Governor , Arak (Markazi Province) (27 Nov 2021 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.