Alireza Fakhari

Alireza Fakhari
علیرضا فخاری
Male
No
Alive
5 Jun 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • CEO of Real Estate Organization, Tehran (Tehran Province) (2003 - 23 Nov 2005)
  • Governor, Damavand (Tehran Province) (2005 -5 Feb 2008)
  • deputy of Security provincial governor, Tehran Province (5 Feb 2008 - Atleast 2009)
  • Deputy coordinator of the Khatam al-Anbiya Construction Headquarter of the IRGC (Atleast 2019 - 9 Jan 2022)
  • Deputy of Ministry of Roads and Urban Development (Atleast 2021 - Nov 2022)
  • CEO of National Land and Housing Organization (23 Dec 2021 - 22 Nov 2022)
  • Provincial Governor, Tehran Province (22 Nov 2022 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.