Masoud Pezeshkian

Masoud Pezeshkian
مسعود پزشکیان
29 Sep 1954
Mahabad
Male
Cardiac Surgery Super-Specialist
No
Alive
11 Jun 2024
image/svg+xml ExpediencyDiscernmentCouncil SupremeLeader'sOffice GuardianCouncil Judiciary ExecutivePower Parliament Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran General Staff ofArmed Forces Army IRGC Police(NAJA) Assembly of Expertsfor Leadership Supreme NationalSecurity Council Supreme Councilfor Cyberspace Supreme Council of the Cultural Revolution IRIB
  • President of Medical Sciences University, Tabriz (East Azerbaijan Province) (1994 - 2000)
  • Deputy Ministry of Health and Medical Education, National (1997 - 2001)
  • Minister of Health and Medical Education, National (22 Aug 2001 - 24 Aug 2005)
  • First Vice Speaker of Parliament, National (29 May 2016)
  • Member of Parliament, East Azerbaijan Province (27 May 2008 - present)
These violations may only be part of the human rights violations that this person has been involved in. The investigation into this person's human rights record is ongoing.